Termék kategóriák
Termék kategóriák
Blog

Hallásvédelem fontossága a munkahelyen

2022.08.31 16:50
Hallásvédelem fontossága a munkahelyen

Olyan világban élünk, ahol gyakoriak az olyan hangos zajok, mint a nagy városi forgalom, vagy akár a melletted megálló autó nyitott ablakain keresztül megosztott zene. Szóval igen, gyakori a hangos zaj. És igen, a hangos zaj halláskárosodáshoz vezethet.

Tagadhatatlan, hogy a munkavégzés során használt eszközök is hangos zajt keltenek, de ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy a dolgozók el fogják veszíteni a hallásukat. A megfelelő munkahelyi hallásvédő eszközökkel, amelyek kiküszöbölik, csökkentik és megvédik a potenciálisan káros zajterhelést, csökkenthető annak esélye, hogy az alkalmazottak munkahelyi halláskárosodást szenvedjenek el.

Milyen hangosnak kell lennie a zajnak, hogy károsítsa az ember hallását?

Halláskárosodás léphet fel, ha 8 órán keresztül átlagosan 85 decibel zajnak vagy kitéve. Tegyük ezt perspektívába. A normál beszélgetések általában 60 decibel hangon zajlanak, ami jóval a halláscsökkenési küszöb alatt van. Vannak azonban olyan emberek, akik hangszóróként használják a fejhallgatójukat, és mindenki hallja a szobában, hogy éppen milyen muzsika szól a fülükben. Ilyenkor a zene valószínűleg teljes hangerőn szól, ami gyakran 105 decibelt is elérhet.

Itt azonban fontos megjegyeznünk egy dolgot. 85 decibel felett minden 3 decibel növekedés esetén feleannyi idő alatt halláskárosodás léphet fel. Tehát mindössze 4 óra 88 decibeles zaj ugyanolyan hatással van, mint 2 óra 91 decibeles. Ha a zajszint meghaladja a 100 decibelt, az ember akár 15 percen belül halláskárosodást szenvedhet. Tehát nem meglepő módon minél hangosabb a zaj, annál gyorsabban lép fel a halláskárosodás.

Hol illeszkednek ebbe a képbe azok az eszközök és környezetek, ahol dolgozunk?

  • A 3 méterre lévő légkompresszorok 92 decibelt érhetnek el, ami kevesebb, mint 2 órán belül halláskárosodást okoz.
  • A motoros fúrók 98 decibelt érhetnek el, ami 30 perc után okoz kárt.
  • A tipikus gyárak gyakran 100 decibelt érnek el – ez 15 perc utáni károkozást jelent.
  • A motoros fűrészek 110 decibelt tudnak elérni 3 méter távolságból, ami 2 percen belül maradandó halláskárosodást okozhat.

Az egyetlen módja annak, hogy megtudjuk, milyen zajszintnek vannak kitéve a munkavállalók, ha zajfigyelést végzünk speciális berendezésekkel, bár erre csak akkor van szükség, ha az expozíció eléri vagy meghaladja a 85 decibelt. Néhány jel arra utal, hogy a zajszint ilyen magas lehet, ha a zaj megnehezíti a normális beszélgetést.

Hogyan védjük meg hallásunkat?

A legjobb védelem az a veszély kiküszöbölése azáltal, hogy nem dolgozunk olyan eszközökkel vagy környezetben, amelyek ilyen zajterhelést okoznak. Reálisan azonban ez nem mindig lehetséges, így az utolsó védelmi vonal a hallásvédelmi kiegészítők.

Ezek pedig nem mások, mint a füldugó és a fültok. Az előbbi esetén fontos, hogy megfelelően legyen behelyezve, ezért az alkalmazottakat ki kell képezni, hogy használat közben megfelelően viseljék azt. Az utóbbit könnyebb helyesen viselni, ezért egyes dolgozók jobban is szeretik azt használni.

Te dönts bármelyik mellett is, a lényeg, hogy az adott zajszinthez megfelelőt válaszd, hogy biztosítani tudd hallásod védelmét, amilyen hosszan csak tudod.

Elégedettségi garancia

Cégünk 15.000+ online rendelést szolgált ki

Szakértői segítség

Nem hagyjuk hibásan választani, telefonon segítünk.

Kiváló ár-érték arány

Törekszünk a kedvező online árak biztosítására

Széles termékkínálat

Több mint 20.000 termék elérhető az oldalunkon.